Силјановска фарбаше јајца: На Фејсбук ги објави првите три

ИЗВОРСкопје24
|

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил објави дека утринава бојадисала јајца според традицијата која налага домаќинките да ги бојадисуваат првите три велигденски јајца на Велики четврток пред изгрејсонце.

-За многу години, порача Силјановска.

За многу години!

Gepostet von Gordana Siljanovska Davkova am Mittwoch, 24. April 2019

Освен таа и некои од македонксите јавни личности се покажаа како вистински домаќинки, па во раните утрински часови пред изгрејсонцето ги вапцаа јајцата.

Меѓу нив се најде Калиопи Букле која на својот „Инстаграм“ се пофали со првите Велигденски јајца, а во описот на фотографијата напиша: „За многу години“.

И Сара Мејс се покажа како добра домаќинка….

Пејачката Александра Михова исто така ги покажа Велигденските јајца.

Биба Додева се приклучи на домаќинките кои фарбаат јајца на Велики четврток, па и таа се пофали со крајниот резултат.

И некогашната македонска водителка Анита Даева се пофали како изгледаат нејзините први вапцани јајца.

Дали уште некоја македонска дама вапцувала јајца пред изгрејсонце, останува да следеме и да видиме дали некоја од нив ќе се пофали на социјалните мрежи.