Силниот ветер откорна дрво во Автокоманда (ФОТО)

ИЗВОРСкопје24
|

Силниот ветер, проследен со дожд, кој попладнево зафати некои делови од Скопје, откорна дрво од дворот на градинка во Автокоманда.

Од УХМР покрај засилената облачност и повремените поројни дождови, за денес се најавени и грмежи, засилен ветер и услови за град.

Умерено до значително облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер се очекува да имаме и до доцна вечерва. Локално ќе има услови процесите да бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град и силен ветер. Во Скопската котлина ќе продолжи да биде ветровито со засилен северен ветер, а до крајот на денот ќе има и појава на пороен дожд и грмежи.

Времето утре променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо и ветровито со умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од14 до 20, а максималната од 26 до 33 степени.

Во Скопје променливо облачно и ветровито со засилен северен ветер.Температурите меѓу 18 / 28 степени.