Силно невреме ја погоди Хрватска: Кран падна врз згради, поплавено крајбрежјето

|

Силен дожд пропратен со југозападен и западен ветер ноќеска ја погоди Истра.

Поплавени се бројни шеталишта покрај море, а најпогодени се во Фажана, Ровињ, Врсар, Умаг…

Според хрватските медиуми, морето го поплавило централниот плоштад во Фажана. Врсар е поплавен, шеталиштето и патот се под вода, а државниот пат ДЦ75 меѓу Новиград и Пореч на мостот Антенал е затворен за секаков сообраќај поради високото ниво на морето.

Речиси идентична глетка е забележана денеска во неколку истарски градови покрај морето, па на шеталиштето во Ровињ граѓаните биле сведоци на излевање на морето или поплавување на центарот на градот.

Морето се излеа и во Ровињ, па ровинската комунална служба ги предупреди граѓаните да внимаваат на возилата и го затворија паркингот за да се намали можноста за оштетување. Во Умаг настрадаа и терасите на угостителските објекти кои се наоѓаат на шеталиштето. Под налетите на силниот јужен ветер, голема борова гранка се скршила и паднала на детското игралиште.

Во Пореч невремето собори огромен градежен кран врз две станбени згради. Граѓаните јавуваат дека виделе и пијавица.

Истарската полиција наведува дека немало поголеми потешкотии во сообраќајот, но во текот на ноќта се случиле пет сообраќајни незгоди. Едно лице е тешко повредено.

ДХМЗ предупреди дека поради временските услови може да има локални поплави и порои и издаде предупредување со портокалово ниво за целиот северен Јадран.

Во прогнозата на истарскиот метео портал се наведува дека веќе попладне се очекува разведрување и смирување на времето со температура на воздухот до 20 степени.

Нивото на водата на плимата во Бакар, го надмина средното ниво на морето за 107 сантиметри. Тоа е еден од највисоките водостои забележани од 1929 година, кога е основана станицата во Бакар.

Нивото на водата е забележано во 9 часот и 24 минути, а од Геофизичкото одделение на ПМФ објаснија дека постојат неколку можни фактори кои придонеле за ваквото високо ниво на морето.

– Првите анализи јасно укажуваат на важноста на таканареченото забавување на бурата, односно покачувањето на нивото на морето поврзано со дејството на низок воздушен притисок и бурниот јужен ветер. Дополнителен фактор се и плимните осцилации кои ја поддржаа појавата на висока вода во наведеното време – велат од факултетот.

Наведоа и дека порастот на нивото на морето поврзано со климатските промени придонесува за појава на екстремно високи водостои, а брзината на ова зголемување во последните децении на Јадранот е околу три милиметри годишно.

Денеска централниот риечки пазар повторно беше поплавен поради плимата и дождот што паѓаше во областа Риека, па за граѓаните беа поставени понтонски премини, а на неколку локации до зградите во центарот на градот беа поставени брани како мерка на претпазливост.

Командирот на Јавната противпожарна станица на градот Риека, Хинко Манче изјави дека централниот градски пазар секој пат е поплавен при силен ветер и високо ниво на морето, па се очекува по смирувањето на времето водата да се повлече.

Поради неповолните временски услови, некои линии за траект, катамаран и бродови во областите Риека, Задар, Шибеник и Сплит се во прекин.

Дождот и ветерот значително ја намалија температурата во Загреб.

Нешто по пладне силен дожд пропратен со грмежи го зафати Загреб, а засега нема информации за штети.

Штети се забележани и во Меѓумурје, каде силниот ветер соборил дрвја, а оштетени се и покриви.