СИТЕ ИМОТИ НА НОВАК ЃОКОВИЌ: Вили на море, езеро, станови на луксузни локации – вложил десетици милиони евра

|

Новак Ѓоковиќ поседува голем број луксузни имоти низ Србија, но и ширум светот.

Освен што е најпознатиот амбасадор на Србија во светот, Новак Ѓоковиќ во последно време привлекува големо внимание и поради неговите интересни инвестиции.
Имено, тенисерот гради луксузен спортски комплекс и хотел на планината Гоч. Оваа инвестиција го чинела дури 20 милиони евра. Се вели дека ова ќе биде еден од најдобрите и најлуксузните спортски центри во регионот.
Според добро упатен извор, Новак на овој чекор се одлучил пред два месеци, додека изградбата на овој луксузен комплекс се очекува на крајот на годината.

– Ѓоковиќи обожаваат планини и често ги посетуваат. Отсекогаш сакале да имаат своја оаза на голема надморска височина и да создадат престижен спортски центар кој ќе ги има сите удобности што му се потребни на Новак за време на тренинзите и одморот. Пред неколку месеци имаа можност да купат огромна парцела на планината Гоч, а Ноле тоа го сфати како знак дека е време да го оствари својот сон и да инвестира во изградба на спортски комплекс – изјави извор кој посакува да остане анонимен на почетокот на разговорот.

Тој посочи дека нема потешкотии за постигнување договор, а неговата идеја ја поддржале големите инвеститори во тој дел на Србија.

– Новак само неколку дена преговараше за купување на земјиште на Гоча, а бидејќи неговата идеја беше поддржана од водечки инвеститори во тој дел на Србија, договорот беше лесно постигнат. За неколку недели се очекува земјиштето според документацијата да биде во негова сопственост, а почеток на изградбата е договорен за првите недели од декември. Бидејќи нема зграда на земјиштето, Ноле ќе почне да се гради од нула, така што ќе бидат потребни нешто повеќе од две години за изградба на хотел и спортски центар – рекол изворот и посочил дека луксузниот комплекс на Ѓоковиќ ќе чини повеќе од 20. милиони евра.

– Хотел на три ката, помошни згради, спортски терени, базени, спортски сали и ресторан се само дел од она што Ноле планира да го изгради. Почетната инвестиција е нешто повеќе од 20 милиони евра, но не жали за парите бидејќи сака се да биде во ред. Имајќи предвид дека се работи за почетен градежен план, големи се шансите пресметката да биде значително поголема – вели изворот.
Изворот рече и дека Новак сака да обезбеди пристап до комплексот за најранливите категории, за кои обуката ќе биде потполно бесплатна.

– Иако хотелот и спортскиот центар се одлична инвестиција која на Новак му ги враќа сите вложени пари, од првиот момент го задржа идејата да се создаде рај за малите спортисти кои сакаат да тренираат, а немаат услови за тоа. Прво што кажа е дека децата од таа област ќе тренираат бесплатно, како и сите други деца од сиромашни семејства. Сите знаат колку се мачело неговото семејство да му обезбеди можност да тренира, па ова е неговиот начин да се оддолжи за се што постигна денес – заклучува изворот за Ало.

Новак Ѓоковиќ инвестира многу во недвижности низ Србија, а поседува и луксузни недвижнини ширум светот.
Марбела – Во 2020 година, тенисерот купи луксузна вила во Марбела, откако ја изнајми за време на пандемијата. Тамошните медиуми објавија дека тенисерот одвоил 10 милиони евра за оваа величествена зграда.

Вилата е изградена во андалузиско-марокански стил. Има богати содржини како тениско игралиште, базен, голема градина, простор за скара, сауна, спа центар, игралиште за деца, како и огромна гаража.
Монте Карло – Ноле купи имот и во Монако, модерна дестинација за неколкумина избрани. Не е познато колку пари тенисерот потрошил на овој имот.

Белград – Ѓоковиќ купиле стан и во Белград, во една од најелитните населби Вест 65. Станува збор за пентхаус од 250 метри квадратни, за кој се издвоени околу 545.000 евра.

Тиват – Новак поседува стан во Тиват вреден околу 2,2 милиони евра. Имотот се наоѓа во комплексот Порто Монтенегро, кој вклучува тенис, фудбал, поло, базени, ресторани и многу други атракции. Комплексот има и марина, што е многу погодно за Новак поради јахтата што ја има.

Космај – По пандемијата се прошири веста дека Новак купува и уредува имот на Космај. Станува збор за имот од неколку хектари, а претходно таму живееле Елена и Југослав Кариќ. По разводот двајцата ја продале куќата за 2,9 милиони евра.

Мајами – Ѓоковиќ поседува и недвижен имот во Флорида. Имено, Новак и Јелема пред неколку години купиле стан во Мајами Бич, во центарот на парк од 35 хектари.

Овој имот има панорамски балкон со поглед на Атлантскиот Океан, заливот, паркот и градот. Објектот има многу богата содржина. Станот е платен повеќе од 5 милиони долари, а бидејќи тенисерот никогаш не живеел во него, го продал за дури 7,15 милиони долари.

Њујорк – Тенисерот поседува и два пентхауса во Њујорк, за кои издвоил 10 милиони евра. тие се дизајнирани од познатиот архитект Ренцо Пијано, а се наоѓаат во најелитниот дел на градот.

Рума – Новак и Јелена изградија прекрасна вила покрај Павловското езеро, во Рума. Самата вила има околу 1.200 квадратни метри.