Славчо Попоски: Бурата „Андреа“ ја зафати Македонија – силно невреме се доближува и до овие делови од државата

ИЗВОРСкопје24
|

Оваа вечер и ноќ особено северната и источната половина ја чека силно невреме проследено со интензивен пороен дожд, електрични празења, засилен ветер и град а секако во зоната на нестабилноста се очекува и позначително количество на воден талог, во случај на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја, информира метеорологот Славчо Попоски.

Поради падот на температурите на воздухот на високите планини врнежите од дожд ќе преминат во снежни врнежи. Ова предупредување се однесува секако и на овчарите кој во случај на електрични празнења своите стада овци да ги делат во помали групи со цел да ги зашитат.

Вонредна ситуација во БИХ – Пет реки излеани од коритото, за само два часа нивото на водата порасна за 126 сантиметри

Обилните дождови денеска го погодија северозападниот дел на Босна и Херцеговина, а во Приедор и Босански Нови се излија локалните реки.

Во Приједор се поплавени околу 200 станбени објекти, а дојде и до пораст на нивото на водата и излевање на реката Пухарска, која се влева во Сана.

Поплави ширум Босна и Херцеговина синоќа ја оставија државата будна. Полицијата во општината Добри Југ нареди евакуација вио населбата Матузиќ, чии домови од реката Усор се поплавени.

На подрачјето на Нови Град се изли Уна, Сана, Јапа и Војскова, а поплавени се и неколку домаќинства, додека во Теслиќ е прогласена вонредна состојба.

Началникот на општината рекол дека е прекината целата комуникација со одреден број на населението во Теслиќ, с сообраќајот се одвива отежнато.

Видеото погледнете го ТУКА.

Ужасно невреме во Загреб: Повеќе од 700 интервенции

Градските служби во Загреб вчера имале повеќе од 700 интервенции, а пет лица се повредени поради силниот ветер кој дува од неделата.

Ветрот на подрачјето на Загреб речиси целиот ден уривал стебла, реклами, чадори за сонце, покриви и делови од фасади.

Улиците на главниот град на Хрватска се полни со искршени гранки, а имало проблем и во градскиот сообраќај.

Некаде се забележани и скршени семафори, а итните медицински служби и пожарникарите интервенирале во текот на целиот ден. Полицијата ги предупредила граѓаните да не излегуваат од своите домови доколку не е неопходно.