Славчо Попоски најавува пороен дожд, еве кога

|

МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од Африка ќе продолжи и во следниот период. Времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност, а услови за локална попладневна нестабилност ќе има особено во недела, и истата ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите насекаде ќе надминуваат 30 степени, додека во централните и југоисточни предели, кој обично се најтопли температурите ќе се искачат до околу 40 степени, вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Ув – индекост и понатаму ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент 9, па затоа на граѓаните им советуваме да се заштитуваат од лошото влијание на сонцето, но и да пијат што повеќе течности.

Во Скопскиот регион исто така продолжува МНОГУ ТОПЛОТО време со температури кој ќе надминуваат 35 степени – заклучува Попоски.