Славчо Попоски: подгответе се за пороен дожд, еве кога ќе „истура“

|

Продолжува периодот на МНОГУ ТОПЛО време со МНОГУ ВИСОКИ температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени.

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност, додека од утре па во почетокот од следната седмица во попладневните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Исто така од утре па натаму ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен и од североисточен правец. Во Скопје и околината ќе имаме слично време. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 35 и 37 степени, вели метеопрогнозерот Попоски.