Снегот направи проблеми во сообраќајот во Хрватска – доаѓа ли и кон нас?

|

Во Хрватска од ноќеска паѓа снег, а побелеа и улиците на главниот град. Обилен снег паѓа во внатрешноста, навеви има на автопатот, а снег паѓа и во Меѓимурје, Загорје, Самобор, Загреб.

За денеска се прогнозира претежно облачно време, на места со дожд, на Јадранот со обилни дождови и грмотевици.

Утре, кон крајот на денот, од дожд, ќе преминува во снег, а некоја снегулка може да падне и во приморските области.

Снег паѓа на Сљеме, Завижан, Паг и на крајниот северозапад на Хрватска.

Застој во сообраќајот има на повеќе патни делници, како и на автопатот А6 од Риека до Загреб.

Поради сообраќајка на овој пат пред тунелот се вози во една лента, а ограничувањето на брзината е 60 км/ч.

Во тек е расчистување на снегот од коловозите.

Во Македонија пак, под влијание на циклонска активност и серија влажни воздушни бранови следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд.

Како што информираат од УХМР, врнежите на места ќе бидат обилни и до петок се очекува да наврнат над 50 л/м2. Во четврток локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. До четврток ќе дува засилен, а повремено силен ветер (над 70 км/час) од јужен правец што ќе услови топло време за овој период од годината.

Во петок и за време на викендот се очекува значително заладување и врнежите од дожд постепено ќе преминуваат во снег и во пониските места. На планините ќе се формира позначителна снежна покривка, а помала се очекува и во некои пониски места.