Со „Gangnam style“ ги урна рекордите и исчезна: Каде е денес пејачот чиј живот се промени од корен?

ИЗВОРСкопје24
|

„Gangnam style“ беше објавена во јули 2012 година, а песната веднаш стана хит. Тоа е првиот сингл во историјата кој е прегледан милијарда пати на YouTube.

Јужнокорејскиот пејач Псај, со полно име Парк Џае Санг, е на сцената долги години, а откако ја издаде песната „Gangnam style“ во 2012 година, тој буквално ги сруши сите рекорди на интернет.

Неговиот хит беше објавен на 15 јули 2012 година, а до средината на декември истата година, тој достигна милијарда прегледи на YouTube. Тој го сруши рекордот и стана првиот изведувач на светот што го стори тоа.

Од врвовите на „Јутуб“ тогаш рекоа дека заради тоа морале да го променат прикажувањето на броеви на видеата и да го прошират на милијарда. До денес, „Gangnam Style“ собра дури 3,6 милијарди прегледи.

Псај стана „крал на Јутуб“, како што го нарекоа медиумите, пред осум години и сите беа воодушевени од неговата популарност. Во исто време низ целиот свет тие го играа танцот од неговото видео на сите забави и беше неспорно дека тој направи голема врева на светската музичка сцена.

Во октомври 2012 година, пејачот се состана со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун, кој изрази желба да работи со него бидејќи Псај има глобален дострел.

После светската слава, Псај се повлече, но сè уште е вклучен во музиката денес.

Денес тој има своја компанија

Уште пред да стане планетарно популарен, пејачот беше откриен од локалните продуценти во Јужна Кореја. Со својот танц, тој го привлече вниманието на многумина уште во 2000 година на корејската национална телевизија, а една година подоцна го издаде својот деби албум.

Тој ја прекинал кариерата затоа што морал да се приклучи на армијата, а се вратил во 2009 година по неговото разрешување.

До 2012 година, тој работеше интензивно на својата кариера и стана еден од првите изведувачи на Јужна Кореја што се проби на светската сцена. Заедно со него, започна движењето К-поп.

Популарниот пејач исто така призна во 2013 година колку големата слава негативно влијае на неговиот живот. Се свртел кон алкохолот и рече дека во*ката е неговиот најдобар пријател и тој пиел и ако е среќен и ако е тажен.

Тој порано зборуваше за неговото тешко детство во интервјуата. Тој не се согласувал со неговиот татко и во младоста завршил во затвор.

Целиот текст прочитајте го на Кумановски муабети со клик ТУКА.