Совет: Што треба да направите ако сакате вашите теписи секогаш да мирисаат свежо и чисто

ИЗВОРСкопје24
|

Кога станува збор за чистотата, свежината и убавината на домот, чистите и миризливи теписи се половина од работата. Денес, теписите ретко се перат рачно, затоа што луѓето немаат услови да го прават тоа, па најчесто ги носат кај професионалци. Препорачливо е да го правите тоа најмалку еднаш годишно, како и редовно да ги чистите теписите со правосмукалка на секои 2-3 дена. Ако имате миленичиња, треба да чистите со правосмукалка секој ден и почесто да ги перете теписите.

Еве неколку совети што треба да ги применувате ако сакате вашите теписи секогаш да мирисаат свежо и чисто, како да се штотуку испрани.

Рамномерно нанесете сода бикарбона на тепихот за да ја „избришете“ нечистотијата и да ги елиминирате мирисите. По половина час, темелно поминете со правосмукалка.


Ако тепихот е влажен или има голема влажност во просторијата, користете оцет наместо сода. Нанесете оцет на тепихот и тој ќе ја разложи нечистотијата и ќе ги елиминира миризбите.
За чист тепих што мириса убаво, измешајте чаша боракс и 15 капки од омиленото есенцијално масло. Нанесете на тепихот, оставете да отстои, а потоа исчистете со правосмукалка.
Освежувачот за облека, исто така, има добар ефект ако сакате миризлив тепих.

Совети плус:
Не користете сапун за чистење на тепихот бидејќи тој привлекува нечистотија и не може целосно да се отстрани од тепихот.
Кога ќе ви падне некаква храна на тепихот, веднаш соберете ја и исчистете ја дамката колку што е можно подобро за да спречите оштетување на тепихот, а и за тој да не добие лош мирис од храната.