Спас за домаќинките: Најлесен начин да гo исчистите шпоретот, а потребни ви се само 3 работи

ИЗВОРСкопје24
|

За да имате идеално чист шпорет, ви требаат неколку работи кои дома сите ги имате: памучна крпа, стара четка за заби и ал*охол.

Ставете малку ал*охол на крпата, па поминете по шпоретот, околу ринглите и рерната и нека стои вака малку, а потоа истријте со четка за заби и повторно пребришете со крпа.

Алкохолот ќе ја растопи маснотијата. Може да се повтори постапката ако дамките и несчистотијата се многу закоравени.

Милион луѓе врзуваат гумичка околу копчето на шпоретот – трик кој ќе ве воодушеви

Што правите кога никако не можете да се сетите каде сте го оставиле клучот, паричникот или некоја важна ситница? Или кога не може да се сетите дали сте ја заклучиле вратата или дали сте го исклучиле шпоретот.

Ако сте склони на тоа да се грижите за вакви работи, постои едноствен трик. На пример за шпоретот, околу копчето за вклучување и исклучување на ринглите врзете гумичка за коса. Кога ќе го исклучите шпоретот земете ја гумичката и ставете ја во џеб, па секогаш кога ќе се запрашате дали е навистина исклучен, гумичката во џебот ќе ве увери.