Шрапнел во вратот и нозете: Адвокатот Бранимир Вукчевиќ повреден во експлозијата во Подгорица

|

Адвокатот Бранимир Вукчевиќ, двајца вработени во судот и тројца граѓани се повредените лица во експлозијата на бомба која денеска се случи во зградата на Основниот суд во Подгорица, соопшти претседателот на Адвокатската комора, Здравко Беговиќ.

Тој рече дека животот на адвокатот не е во опасност, односно дека неговата моментална здравствена состојба е задоволителна и дека има шрапнели на нозете и вратот, пренесува порталот Вијести.

„Тој е во страшна психолошка траума, верувам дека ќе помине. Се надевам дека ќе помине. Повредени се и двајца судски работници и тројца граѓани“, изјави Беговиќ на новинарите пред Клиничкиот центар на Црна Гора, пренесува агенцијата МИНА.

Тој изјави дека во Вишиот суд има контрола на квалитетот и дека во Основниот суд има полиција која работи како што треба, но секој може да влезе при проверката без да биде контролиран дали има незаконски средства.

„Ова треба да се сфати сериозно. Видовме што се случи денеска“, изјави Беговиќ.

Како што претходно соопштија од полицијата, во експлозијата што се случила околу 11:35 часот загинал М.Б. (39) кој ја активирал рачната бомба, а повредени се седум лица.