Србија се затвора: Од сабота од 12 часот, до понеделник до 06 часот ќе работат само аптеките, продавниците за храна и бензинските пумпи

ИЗВОРСкопје24
|

Србија воведува локдаун, соопшти денеска кризниот штаб на Србија. Донесена е одлука да има затворање од 12 часот во сабота до понеделник до 6 часот.

Ќе работат само продавниците за храна, лекови и горива, рече членот на кризниот штаб д-р Предраг Кон и додаде дека од понеделник на онлајн настава ќе преминат и средните училишта.

Спортските настани ќе се одржат, ама без публика, а во понеделник се ќе работи како и пред воведување на мерките.

Тој напомена дека ова ќе има мал ефект, но нема да биде доволно во целост.