Ставен под контрола пожарот кај Пинтија, пријавен нов во Сопиште

ИЗВОРСкопје24
|

Ставен е под контрола пожарот над скопската населба Пинтија, кој избувна денеска. Во пожарот беше зафатена мешана шума на поголема површина.

Како што информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, локализиран е и пожарот кај скопското село Мојанце, над Арачиново, а нов пожар е пријавен кај Сопиште.

– Во моментов две екипи пожарникари се упатени кон Сопиште, каде граѓани телефонски пријавиле пожар. Пожарот е во близина на фабриката за пиротехнички средства, изјавија за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Активни се и пожарите во селата Мојанце и Долно Блаце, каде што исто така интервенираат единици на Бригадата за противпожарна заштита. Од таму апелираат до сите граѓани при посета на излетничките места и шумите да бидат внимателни со опушоците од цигари, палење оган на отворено, како и други активности кои можат да предизвикаат несакани пожари.