Ставете прстофат од најевтината намирница: Кајганата ќе биде мека како душа

ИЗВОРСкопје24
|

Постои начин кајганата која ја правите за појадок, ручек или вечера, да биде воздушеста и мека како душа.

Се што ви треба е евтината намирница – сода.

Ставете прстофат сода кога ги матите јајцата.

Вака ќе биде мека и воздушеста кајганата.

Дали знаете која е клучната разлика помеѓу омлет и кајгана?

Кога следен пат некој ќе сака да ви подготви јајца и ќе ве запраша која е вашата желба, внимавајте што ќе кажете. Сакате омлет или кајгана? Во што се состои разликата?

Неколку јајца скршени директно во тавче, при што директно се додава сол, а потоа со вилушка се матат исто така директно во тавчето, како резултат даваат смеса којашто ќе се испржи на врело масло, а на крајот се добива највкусниот и наједноставниот оброк на светот.

И тоа се нарекува кајгана. На крајот добивате смеса која не е еднолична, при што се гледаат и белките и жолчките.

Но, ако во посебна чинија најпрво ги изматите јајцата и додадете сол, а потоа ги сипете во тавче со врело масло, без понатамошно мешање, а уште можете и како палачинка да ги свртите, тогаш дефинитивно сте добиле омлет. Може да го служите свиткан во ролна или само префрлен во чинија, сеедно. Важно е да не го пресушите.

Со омлетот може повеќе да експериментирате, да додадете и други состојки, од спанаќ до колбаси, а добиената смеса покрај тоа што ќе биде повкусна, ќе биде и покомпактна.

Па, кој е вашиот избор за следниот пат, омлет или кајгана?