Сте се запрашале ли некогаш? Зошто на фармерките има и мал џеб

ИЗВОРСкопје24
|

Речиси секој пар фармерки кој го имате дома има по едно мало џепче на страна. Дали знаете за што служи тоа?

Своевремено Стив Џобс се пошегува дека џебот е направен за во него да собере iPod, но, со оглед на тоа дека фармерките се со векови постари од овие гаџети, одговорот не ја решава мистеријата.

Барем сè додека не беше откриена нова, интересна теорија на основачот на компанијата Levi’s.

Прочуеното џепче на фармерките изгледа е направено кон крајот на 19-от век од следната причина: во текот на „златната грозница“ која се случувала во тој период, каубоите ги носеле своите џебни часовници по елеците и така ги оштетувале и губеле.

Тогаш, најпознатиот произведувач на фармерки го додал малечкиот џеб за каубоите да имаат каде да го сместат часовникот.