Страшно невреме го зафати и Халкидики (ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

Страшно невреме го зафати Халкидики и според неофицијални информации има и неколку повредени, јавува државната грчка телевизија ЕРТ.

По горештините со 42 степени, дожд и бура ги зафатија централниот и северниот дел на Грција, но температурите паѓаат низ целата земја.

Како што објави ЕРТ, на неколку места има и прекини на струја.

ЕРТ, како и неколку локални медиуми, но и Катимерини објавуваат дека има голема материјална штета.

Има и повредени, меѓу кои ги истакнуваат татко и син, кои биле гости во еден хотел, но нема информации каква е нивната состојба.