Тијана Дапчевиќ: „Не живеам од пеење“

ИЗВОРСкопје24
|

Познатата пејачка Тијана Дапчевиќ периодов го помина во Скопје поради снимањата за петтата сезона на Преспав каде што таа ја игра улогата на германката Ула.

Медиумите во Србија посакаа да дознаат нешто повеќе за овој нејзин актерски ангажман па таа откри некои интересни информации:

– Завршив со снимањето на македонскиот ситком, кој е многу популарен во Македонија. Тоа е ситком што се емитува на јавниот сервис веќе пет години. Продуцентска куќа од Бугарија излезе со идеја да купи четири сезони, сега петта, а се емитува и во БиХ. За жал, никој во Србија сè уште нема пари да ја купи оваа комична серија – вели Тијана, а пренесува Ало.рс и додава:

– Ја толкувам главната улога, строга и остра Германка Ула, кој е мажена со Македонец кој е сопственик на пансион на Преспанското Езеро. Како Ула, инсистирам сè да биде според правилата и нормите, сè работи и ништо не се работи, приказната е многу интересна. Интелигентниот хумор е во прашање, дијалозите се врвни, ние веќе сме добро координиран тим. Играм рамо до рамо со популарни актери, а гостуваа и Анѓелка Прпиќ, Никола Којо и многу други актери беа наши гости.

Дапчевиќ открива дека и недостигаат настапи за време на пандемијат но исто така дека се помирила со моменталната состојба на музичката сцена.

– Не живеам од пеење некое време.

Ситуацијата е таква каква што е – Тијана објаснува дека снимањето во Македонија е тешко и дека, како и нејзините колеги, таа ги следи сите пропишани мерки:

– Сè работи со маски, сите се исплашени, психозата е во ненормални количини. Страшно е. Се почитуваат сите мерки за заштита. Отидовме во Македонија на 28 септември, се тестиравме, веднаш добивме, благодарение на Бога, негативни резултати. Продукцијата побара од нас да бидеме сериозни. Одевме од студио до дома, и тоа е тоа. Немавме други движења. Сè беше снимено без проблеми, штом завршивме, се вратив во Белград и сега ќе останам некое време во Србија, кажа Тијана.