Тој ја врати во живот: Македонско – африканската љубовна приказна меѓу Маша и Коџо ќе ве остави без зборови

ИЗВОРСкопје24
|

Нивната врска започна пред нешто повеќе од две години во Франција, кога и двајцата беа на магистерски студии. Таа е од Скопје, а тој од Гана, Африка. Приказната на Маша Беќковиќ и на Коџо Њанте е доказ дека, како што и самите велат, љубовта не препознава бои. Минатата година, 25 годишната Маша, дипломиран инженер по информатички науки и компјутерско инженерство, за Женски магазин ја раскажа својата љубовна приказна. За момчето од Африка, по големата трагедија која ѝ се случи, рече дека ги вратил сите бои во нејзиниот свет.

„Месеци пред да продолжам на мастер студиите во странство, моето тогашно момче загина во сообраќајна незгода, а мене светот кој до тогаш го знаев, целосно ми се сруши. Во тоа време и луѓето кои најдобро ме знаеа не ме препознаваа, а јас како само да постоев, а не живеев. Коџо беше странецот што едноставно го препознав. Или тој ме препозна мене. Кога седна до мене, првото прашање му беше „Зошто си тажна“? Откако му раскажав, ме погледна и ми кажа дека тој ќе ми го смени животот. Во тој момент, навистина не ни можев да помислам дека сѐ што зборува, ќе се оствари“, ни раскажа Маша лани. Во тоа време, нивната врска ентузијастички живееше на релација Будимпешта-Скопје. Коџо до пред неколку месцеи живееше во Унгарија, и често доаѓаше кај семејството на Маша кое го сака како свое. Продолжението на оваа убава љубовна приказна ви го пренесуваме од Холандија. Последниве шест месеци, Маша и Коџо се во Амстердам, каде што основаа своја компанија и велат дека се пресреќни што нашле начин да ја победат далечината.

* Колку време сте во Холандија, со што се занимавате таму ?

– Во Холандија сме веќе полoвина година. Живееме во центарот на Амстердам. Тука отворивме наша ИТ компанија – ClaimChain. Маша е CEO, a компанијата ClaimChain е сконцентрира во полето на Blockchain технологијата. Оваа идеја ја добивме откако Коџо се пласираше во финалето на UT Challengе-от на неговиот универзитет во Холандија. Исто така, Коџо работи за Bitcoin – BTC.com. Титулата му е cyber security engineer и неговата работа е да ги заштити крипто валутите и мрежната инфраструктура од хакери. Коџо е и на докторски студии на Универзитетот во Будимпешта, каде што ги заврши неговите втори магистерски студии.

* Кога и како се одлучивте на овој чекор, да започнете заеднички живот, секој далeку од својот дом?

– Двајцата вложивме премногу љубов, труд, доверба во нашата врска на далечина. Не постоеше ден кога не се слушавме и гледавме на камера и бевме целосно вклучени во животите еден на друг. Беше предизвик, беше тешко, но успеавме неуморно да работиме на тоа врската да ни успее. Еден од најубавите денови во нашите животи е кога ни прекина врската на далечина и кога конечно започнавме заеднички живот. Тоа беше единствен логичен нареден чекор за една ваква љубов како нашата. Двајцата сме далеку од нашите семејства и семејство наоѓаме еден во друг. Ние сме пред сѐ најдобри пријатели на прво место, а потоа сѐ останато. И нема ништо поубаво од тоа да живееш заедно со најдобриот пријател. Пред ова уживавме во врската, но откако живееме заедно, сфативме дека ваквиот живот не се споредува со ништо останато. А инаку одржуваме контакт со двете семејства и постојано се слушаме и си праќаме слики за сето тоа што ни се случува. Неверојатно е колку целосно сите страни се трудат да бидат постојано вклучени и тоа колку сите се грижат и ни даваат неизмерна поддршка.

* Ви беше ли тешко на почетокот, дали се навикнавте?

– За Маша тешкото беше разделбата од семејството, но празнините некако се пополнуваат со постојаниот контакт и посетите на нејзиното семејство во Амстердам. Уживаме кога доаѓаат тука и им приредуваме најразлични екскурзии и прошетки. Коџо за жал е разделен од семејството од моментот кога ги продолжи своите студии во Европа, но и тука помага тоа што сме постојано во контакт со нив. Самата врска на далечина не научи како да се справиме километрите помеѓу нас. Подобро кажано, тоа беше еден добар тренинг за тоа како е да си разделен од луѓето што ги сакаш најмногу. Боли, но доколку сите се трудат може да успее.

Целата приказна прочитајте ја ТУКА.