УХМР: Временска прогноза за следните четири дена

ИЗВОРСкопје24
|

Според најновите информации од УХМР времето утре во државата ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, на места поројни, проследени со појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во продолжение погледнете какво време не очекува и во деновите понатаму:

Прогноза за 14.04.2021 – Минимална температура: 4°C до 8°C. Максимална температура: 10°C до 18°C.

Умерено до значително облачно и посвежо со локални врнежи од дожд, на места поројни, проследени со грмежи. На планините врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието.
.
Прогноза за 15.04.2021 – Минимална температура: -2°C до 5°C, Максимална температура: 9°C до 16°C

Променливо облачно со сончеви периоди. На планините на северозапад со врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер.

Прогноза за 16.04.2021 – Минимална температура: -4°C до 3°C, Максимална температура: 11°C до 18°C.

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец.