Утре се очекува решение за спорните државјанства

ИЗВОРТелма
|

Утре треба да бидат познати законските олеснувања за добивање македонско државјанство. Решението ќе се бара на лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерите на втората по големина опозициска коалиција, Зиадин Села и Африм Гаши. За почеток, двете страни се согласни дека новиот закон нема да значи стекнување со државјанство со изјави на тројца сведоци, што беше првичниот предлог на Алијанса-Алтернатива.

Минатава недела, премиерот Заев најави дека најверојатно ќе се предвидат 10 до 15 услови за решавање на статусот на лицата без државјанство. Нејасно е дали познавањето македонски јазик ќе биде задолжително или лидерите ќе се договорат да биде прифатлио и знаењето само на албанскиот.

Законот предложен од Алијанса-Алтернатива беше блокиран со над илјада амандмани. ВМРО ДПМНЕ најави дека ако се постигне прифатлив договор, ќе ги повлечат, но не и Левица која има над 500. Заради тоа, партиите на Села и Гаши поднесоа илјадници амандмани на десетици други закони. Ги блокираа и законите кои треба да обезбедат економска помош за стопанството и за одредени категории граѓани. Доколку тројцата лидери утре постигнат договор, наредните денови се очекува донесување на законите од четвртиот и петтиот пакет мерки, како и други закони, замрзнати со филибастеринг.

Соња Николовска