Ужас кој го згрози регионот: Син ја силувал својата 77-годишната мајка

|

Во Купрес, Босна и Херцеговина, уапсен е маж М.К.(53) од Купрес кој е осомничен дека ја силувал својата мајка (77).

Во полиција било пријавено дека синот ја силувал мајката, а според неофицијални информации, сето тоа се случило во вторникот, на 25 април.

Според првичните информации, тој бил под дејство на алкохол.

Полицијата на кантонот Ливања соопшти дека е против М.К. е поднесена пријава до надлежното Кантонско обвинителство поради сомнение дека сторил кривично дело „силување“. Тие рекоа дека освен тоа, тој се товари и за недозволено поседување оружје или експлозивни материјали.

„На 25 април во полицијата во Купрес е пријавено дека М.К.(53) со употреба на физичка сила се обидел да силува лице родено 1946 година во неговата куќа. Пронајдена е количина оружје“ – наведуваат од полицијата.

Полицијата кај пријавениот запленила 14 рачни бомби, две автоматски пушки, една полуавтоматска пушка и еден пиштол. Одземени му се и 1.071 парче муниција.