Вака изгледа таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“ (ФОТО)

ИЗВОРСкопје24
|

„24 Инфо“ објави фотографија од таблата со новото уставно име, која според Преспанскиот договор треба да биде замена за старата на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница.

Промената на името прво ќе почне на граничните премини, а потоа и на институциите меѓу кои први ќе бидат Владата, Собранието и министерствата. Изгласувањето на приемниот Протокол за влез на Македонија во НАТО во грчкиот парламент во петокот беше знак дека треба да се започне со промената на официјалните називи.

Според 24 Инфо, таблата веќе е на граничниот премин Богородица, но се уште не е поставена. Тоа најверојатно ќе се случи утре.