Вистински херој: Седумгодишник спасил тригодишно дете од дното на базен(ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

Млад пливач од Стејтен Ајленд го нарекуваат херој откако извлекол дете од дното на базенот.

Масија Браун зема часови по пливање повеќе од една година, но никој не очекуваше дека второодделенецот ќе биде подготвен да спаси друго лице.

Неговото семејство соопшти дека тоа се случило минатата недела, во станбениот комплекс во Сакраменто каде што сега живее семејството.

„Го видов ова мало момче на дното на базенот“, рече Браун. „Отидов да го земам и потоа го кренав на површината“.

Властите на Сакраменто рекоа дека болничарите кои реагирале итно го пренеле 3-годишното момче во болница. Мајката на Браун рече дека е во контакт со семејството и дека малото дете оттогаш закрепнало и е дома со своето семејство.

„Масија има 7 години, па за тој да спаси некого од базен, е неверојатно“, рече таткото на момчето, Маркус Браун.