Вкусен десерт: Направете мафини со банани

ИЗВОРСкопје24
|

Неодоливи мафини со банани – брзи и вкусни… СОСТОЈКИ: 3 зрели банани 60 мл масло или растопен маргарин 100 гр шеќер 250 гр брашно 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка сол 150 гр иситнети ореви НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Загрејте ја рерната на 180 степени. Подгответе калап за 12 мафини и секоја дупка премачкајте ја тенко со масло.

Во сад за мешање изгмечете 3 банани со вилушка па додајте масло и шеќер па измешајте.

Во друг сад измешајте брашно, прашок за печиво и сол па во мешавината додајте банани. Лесно, рачно измешајте состојките да се соединат.

Доколку сакате да додадете иситнети ореви, додајте ги па измешајте уште еднаш.

Со лажица распоредете ја смесата рамномерно во калапите за мафини. Испечете и послужете.

Уживајте!