Во една европска земја наврнаа 50 сантиметри снег (ФОТО)

ИЗВОРСкопје24
|

50 сантиметри снег наврнаа во Швајцарија. Швајцарските Алпи се целосно покриени со снег.

Областа Готхард Пас е најстуденото место, пренесува Експрес. Температурите се до -16 степени, а се очекува понатамошно заладување наредните денови.

Температурите се до -16 степени, а се очекува понатамошно заладување наредните денови.

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО ВОНРЕДНА НАЈАВА: НЕВРЕМЕ доаѓа кон Македонија

Под влијание на поизразено влажна и нестабилна воздушна маса уште во следните часови како и во текот на оваа ноќ а особено утре на многу места ќе има нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд (над 20 л/м2), силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Со ова во следните часови најголем дел од државава ќе навлезе во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА па така не се исклучува можноста и за локални поплавувања. Максималните дневни температури на воздухот за време на овој викенд ќе се искачуваат во интервалот претежно од 24 до 32 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Овчарите пак своите овци со цел да ги заштитат да ги делат во помали групи.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ