Во Шпанија се наоѓа најстариот ресторан во светот: Најбараното јадење е балкански специјалитет

ИЗВОРскопје24
|

Шпанската кујна е позната по преубавото свинско месо. Станува збор за Ел Кочиниљо – свинско месо кое се служи во Кастиља уште од далечното време. Најстариот ресторан Ел Собрино де Ботин е сместен во Мадрид.

Ел Кочиниљо, мало прасе е традиционална храна во Кастиња која се служи и во ресторанот Ботин уште од неговото отворање. Во секој оброк се додава шпанска чадена шунка без која ниту еден шпански оброк не е готов.

Во овој ресторан се приготвува и кипироне ен су тинта. Станува збор за лигњи кои се приготвуваат на маст заедно со ориз и јагнешко месо.

Во продолжение погледнете како изгледа ресторанот: