Водата во Струга е загадена, да не се пие денес и утре

ИЗВОРСкопје24
|

Од Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, информираат дека водата во Струга е загадена и не е безбедна за пиење.

Како што се вели во соопштението, причина за загаденоста се обилните врнежи од дожд што изминатите денови го зафатија Струшкиот регион.

„Поради обилните врнежи од дожд, приливот кон изворите е зголемен, и како резултат на тоа, водата е загадена и да не се употреби за пиење денеска и утре“, се вели во соопштението од претпријатието.

После секој дожд од чешмите на стружани тече заматена вода. Проблемот се провлекува години наназад, за што надлежните се уште немаат решение. Но, заматената вода, не е единствен проблем. Во градот што се протега на две води, жителите често немаат вода за пиење во своите домови, а револтот пред неполн месец го изразија преку мирен протест пред просториите на ЈП „Водовод и канализација“.