Временска прогноза: Засилен ветер и пораст на температурите

ИЗВОРСкопје24
|

Денес и тоа особено долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Температурите повторно ќе бележат тенденција на пораст и понатаму ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 38 степени. Нешто пониски температури ќе имаме денес и истите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

Во Скопје и околината исто така времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Денес ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 32 и 36 степени.