ВРВНИОТ МУАБЕТ НА РОНАЛДО И МЕСИ НА СВЕЧЕНАТА СРЕДБА

ИЗВОРСкопје24
|

На гала вечерата во Монако, покрај ждрепката за Лига на шампиони, се бираше и најдобар игач во Лигата на шампионите за минатата сезона. Го избраа Вирџил Ван Дајк од Ливерпул, а момент на вечерта беше муабетот на Меси и Роналдо кои седеа еден до друг.

Најдобар голман е Алисон Бекер, Френки де Јонг најдобар играч од среден ред, додека најдобар напаѓач е Лионел Меси. Холанѓанецот стана првиот стопер после Канаваро во 2006-та година кој ја освоил оваа награда за најдобар фудбалер на сезоната.