За бронзен тен за кој сонувате: 4 природни средства кои ќе ви помогнат да потемните

|

Едно нешто што со години не излегува од мода, особено во летната сезона, е бронзениот тен.

Исончаната кожа се наметна како идеал за убавина, поради што многу луѓе, од кои повеќето жени, одат во солариум и користат разни производи за самопотемнување.

Меѓутоа, ако времето е убаво и сончево, овие чекори се сосема непотребни. Ви требаат десет минути до половина час на сонце за да ги видите првите резултати.

Некои поевтини препарати кои лесно се добиваат може да ви помогнат побрзо да ја добиете бојата, а веројатно веќе имате и во кујната.

Масло од орев

Често ќе најдете тезги покрај плажите каде што се продава ова чудесно средство за кое одамна е познато дека промовира потемнување на кожата. За да ги подобрите работите, можете сами да направите масло од орев.

Незрелите ореви потребно е да се исечат на 8 приближно еднакви делови, да се прелијат со маслиновото масло и да се стават во тегла да отстои на сончево место 45 дена. Мешајте повремено. Маслото од орев е одличен и корисен крем за сончање бидејќи содржи супстанции кои реагираат со кератинските протеини кои природно се наоѓаат во човечката кожа, што го стимулира пигментот.

Маслиново масло

Ова повеќенаменско масло е можеби најдоброто средство за брзо потемнување. Освен што дава пигмент, ова масло ја прави кожата помека и хидрирана.

Маргарин

Маргаринот е намирница која сигурно ја имате во фрижидерот. Многу луѓе се колнат во ефектот на ова едноставно средство.

Кокосово масло

Кокосовото масло е исто така повеќенаменско и содржи многу хранливи материи кои се добри за вашата кожа.

Покрај користењето на средствата што ги наведовме, доколку сакате брзо да добиете убава боја, применете некои важни правила. Прво поработете на вашата исхрана. Храната богата со каротин ја стимулира способноста на кожата да потемнува на сонце, како и витаминот А.

Бета каротенот може да се најде во храната како што се дињите, кајсиите, морковите, доматите и спанаќот, затоа слободно направете слатка или солена салата пред да се сончате. Освен што ќе се освежите, ќе добиете и одличен сојузник за добивање бронзен тен.

Не се препорачува туширање пред сончањето. Кожата содржи природни масла кои го потпомагаат процесот на потемнување, додека производите кои ги користиме за туширање често ја сушат кожата. Бојата подобро ќе се прими ако кожата е помрсна.

Никогаш не заборавајте на кремите со заштитен фактор, за заштита на вашата кожа од штетните УВ зраци.