ЗА ЕДЕН ДЕН ИЗГУБИЛ 150 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Сопственикот на Лего ја промашил инвестицијата

ИЗВОРСкопје24
|

Милијардерите кои стојат зад производството на играчки Лего останале без 150 милиони долари за само еден ден. Како што пренесува Блумберг изгубиле милиони по само една промашена инвестиција.

Компанијата Киркби на семејството на Кирк Кристијансен поседува акции во компанијата Лего вредни 16 милијарди долари, а вредноста на тие акции паднале близу за 150 милиони долари.

Милијардерите на Лего останале верни на ИСС и покрај зголемувањето на каматите во таа компанија, која моментно е близу 7,5 отсто од нејзиниот главен капитал. Извршниот директор на ИСС Џеф Грејвхорст претходно рече дека сака да цели само на најголемите клиенти и да се ослободи од малите, а очигледно таквата стратегија многу ги чинела.

Признал дека сепак бил премногу амбициозен во својот пристап, но дека новиот пат втор од август го доведува во прашање неговиот статус на извршен директор.