За ова цел свет ќе зборува: Еве што се случи во Првата македонска фудбалска лига

ИЗВОРскопје24
|

На вчерашниот натпревар од Првата македонска фудбалска лига помеѓу екипите на Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев, еден од играчите на гостинската екипа направи чуден потег. Потег каков досега можеби не е виден во целиот фудбалски свет.

Каква досетливост на фудбалерот. На овој човек дефинитивно треба да му се даде награда за креативност на теренот.

Во продолжение погледнете го видеото и одлучете дали ќе се смеете или ќе плачете:

ДНЕВНА ДОЗА СЕЛСКИ ФУДБАЛ

Gepostet von МакСпорт am Sonntag, 23. Februar 2020

Инаку, Првата македонска лига е најсилната професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија. Низ историјата на Првата лига, бројот на клубови постојано се намалува.

Лигата брои десет клуба, кои играат по четири меѓусебни натпревари во текот на 36 кола.

Според УЕФА коефициентите за ранкинг, победникот на лигата влегува во Квалификациските рунди на Лигата на Шампиони, додека втората и третата пласирана екипа влегуваат во Квалификациските рунди на Лига Европа заедно со освојувачот на Купот на Македонија.

На крајот на сезоната, последните две екипи отпаѓаат во Втората лига, додека осмата пласирана екипа игра бараж за опстанок со подобриот од бараж дуелот на второпласираните екипи од Втората лига – Исток и Запад.