Заедно имаат 214 години, прославија 79 години во брак (ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

Нов рекорд во Гинисовата книга на рекорди е новата најстара брачна двојка во светот. Тие имаат 214 години заедно и живеат во Еквадор.

Хулио Цезар Мора и неговата сопруга се во брак 79 години. Хулио има 110, а неговата сопруга има 104 години.

Тие се наставници во пензија, а имаат пет деца, 11 внуци, 21 правнуци и девет прапраправнуци.

Во пораката што ја испратија тие велат дека „семејното единство се одржува со љубов, меѓусебно почитување, чесна работа и семејни вредности“, пренесува Си-Ен-Ен.