Засега заборавете на студот кој поминува: Попоски најавува температури повисоки од нормалните за околу десет степени

ИЗВОРСкопје24
|

Во текот на следниот период не очекува топол есенски период и температури повисоки од нормалните дури за околу десет степени. Сето ова ќе биде под влијание на топлата воздушна маса која од југ ќе подира кон нашата територија и ќе условува значителен пораст на температурите на воздухот кој ќе бидат касно летни и во најтоплите предели од државава истите се очекува да се искачат дооколу 26, 27 степени. Времето ќе биде претежно стабилно и суво односно сончево со умерена локална облачност.

Поради јужното струење на визина во текот на следниот период исто така од Сахара кон нашата територија се очекува транспорт на прашина и на песок па така и времето ќе стане помачно а особено ќе го почуватвуваат метеопатите.

За нови и подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ