Здивот нема да ви мириса на лук – Има само еден начин да се постигне тоа

ИЗВОРСкопје24
|

Лукот е една од најздравите намирници кој треба да го има се почесто на нашите трпези особено во вакво време на болести, но за секого проблем претставува мирисот кој подоцна останува во нашата уста. Сепак не грижете се ако јадевте лук, а треба да одите некаде, има трик како да не ви мириса здивот.

Се што ви треба е да се напиете шолја топло млеко. Го неутрализира мирисот и нема да мора да се грижите дека ќе мирисате некому и некаде.

Во ВЦ школка ставила едно чешне лук и го оставила да преноќи – утрото само пуштила вода, а резултатот е неверојатен

Тоалетот и ВЦ школката се легло за бактерии и зарази и мора редовно да се одржуваат и дезинфицираат, за да го сочуваме здравјето.

Некои практични домаќинки имаат многу неверојатни решенија со лукот. Имено, ставаат чешне лук во ВЦ школката и го оставаат да преноќи, а наутро само пуштаат вода.

Лукот содржи алицин, кој му дава силен и специфичен мирис. Но, освен мирисот, алицинот е многу делотворен во борбата против бактериите и габите и тоа не само во нашето тело, туку и на неочекуваните места каде што се собираат.

Наутро треба само да пуштите вода. Ако го повторувате овој процес 2 пати неделно, во ВЦ школката ќе имате многу помалку бактерии, а лукот успешно делува и против жолтите наталожени дамки.