Зимата чука на врата: Метеоролозите најавуваат драстична промена уште вечерва

Thermometer on snow shows low temperatures - zero. Low temperatures in degrees Celsius and fahrenheit. Cold winter weather - zero celsius thirty two farenheit.
loading...

Под влијание на постуден воздух од север до крајот на денов како и во текот на претстојната ноќ температурите на воздухот позначително ќе опаднат а ќе има и повремени локални врнежи од дожд, информира метеорологот Славчо Попоски.

Поради заладувањето на високите планини особено на запад ќе има услови и за провејување на снег.

Максималните дневни температури на воздухот во текот на денов ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени, меѓутоа навечер позначително ќе опаѓаат.

Од утре (понеделник) максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот само од 12 до 20 степени во најтоплите региони од државава, минималните температури околу средината на неделата на некои места ќе се спуштаат и под нулата.

Првиот снег на оваа сезона падна на далматинските Динарски Планини и Камешница, како и на планините долж границата со Босна и Херцеговина, објавија хрватските медиуми.

На највисоките делови на планините со над 1.600 метри надморска височина, температурата на воздухот падна на само еден степен, пренесува порталот „Далмација денес“.

Поради силната бура и ветрот кој дува на брегот чувството е како да е минус пет степени, пренесуваат медимуте. Според најавите, бурата во Далмација ќе продолжи и во наредните два дена но ќе дува само ветер и температурата ќе бележи пад, но врнежите од снег ќе престанат.