ЗИМАТА СТИГНА ВО ЕВРОПА: Никогаш не паѓал снег толку рано (ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

Во северна Европа рано стигна зимата. Минатата недела во скандинавските земји падна снег. Мештани во Шведска велат дека е невообичаено толку рано да падне снег.

Ваква појава не забележале две децении. Претходно, снегот паѓал во почетокот на ноември.

Падна првиот снег и во Австрија и Италија – Алпите се белеат

Обилни врнежи снег беа забележани пред неколку недели и на австриските Алпи. Австриските медиуми објавија дека првиот снег за оваа сезона паднал на глечерот Стубај во покраината Тирол.

Во текот на викендот врнежите се засилија и бројни скијачки области се најдоа под снежна покривка.

Снегот е вообичаена појава на крајот на летото на највисоките предели на Алпите.

Снег заврна и во северозападна Италија, во Ливињо, регионот Ломбардија.

Една недела порано 50 сантиметри снег наврнаа и во Швајцарија. Швајцарските Алпи се целосно покриени со снег.

Областа Готхард Пас е најстуденото место, пренесува Експрес. Температурите се до -16 степени, а се очекува понатамошно заладување наредните денови.

Температурите се до -16 степени, а се очекува понатамошно заладување наредните денови.