Знаете ли зошто секоја вечер пред спиење треба да ставите чешне лук под перницата?

ИЗВОРСкопје24
|

Во народната медицина лук е незаобиколен, а луѓето велат дека помага и во една сосема необична работа!Поради докажаното позитивно делување на општата здравствена состојба, препорачливо е секојдневно да конзумирате лук – помага во многу здравствени состојби а велат дека дури помага и кај ќелавоста.

Сето тоа го знаеле и древните Египќани и редовно го џвакале сирово, што е сјајна идеа бидејќи клучната состојка на оваа намирница е алицинот кој го губи своето дејство кога лукот ќе го обработите термички. Да извлечете најмногу од лукот, се препорачува да го излупите, почекате 15 минути да се активира алицинот и потоа да го изедете. Ако ви смета неговиот мирис, измешајте го со малку маслиново масло и магдонос.

Повеќето луѓе го ставаат и под перницата, бидејќи така наводно го подобрува квалитетот на сонот. Други пак го носат во џеб, како амајлија која што ќе ве заштити од лоша среќа.