Зошто секогаш кога ќе го освои Вимблдон Ѓоковиќ јаде трева?

ИЗВОРСкопје24
|

Новак Ѓоковиќ вчера успеа да го совлада Роџер Федерер во финалето на Вимблдон.

Првиот рекет во светот триумфираше во епски меч после пет сета и пета часа игра. Роџер Федерер во 16-тиот гејм од петиот сет имаше и две меч топки на свој сервис, но не ги искористи Ѓоковиќ успеа да се врати и да победи.

Ѓоковиќ секогаш кога ќе го освои Вимблдон јаде трева, тоа го направи и овој пат.

Зошто?

„Како дете сонував да го освојам Вимблдон и тоа уште тогаш ми беше желба да го направам кога ќе победам во финалето“, објасни Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер тоа го направи и во 2011 година кога прв пат го освои овој грен слем турнир, а потоа и во 2014, 2015, 2018 и вчера.