петок, септември 22, 2017

Работилници и музичка програма викендов на 6. Скопска недела на дизајн

Во рамки на 6. Скопска недела на дизајн денеска претпладне ќе бидат одржани три работилници за деца - „Фабрика за игри“ „Магијата на абакусот“ и „Илустрации“. Презентациите...

Концерт на триото „Аура“ на Скопско лето 2017

Во рамки на манифестацијата  „Скопско лето 2017“ вечер во  Музејот на град Скопје концерт ќе има триото „Аура“. Триото го сочинуваат тројца истакнати македонски музички уметници: флејтистот Страшо...

Поради голем интерес Филхармонија ќе го повтори синфонискиот концерт за деца...

Поради голем инетрес од публиката, Македонската филхармонија на 26 ноември од 12 часот ќе го репризира атрактивниот симфониски концерт за деца „Суперхерои“. Под диригентската палка...

Изложба по повод 25 години независна Република Македонија

По повод 25 години од Декларацијата за меѓународно признавање на Република Македонија како независна и суверена држава во Музејот на македонската борба ќе биде...

Сашко Коцев: Да ги исклучите мобилните телефони и да не доцните...

Актерот Сашко Коцев упати апел до театарската публика, за начинот на кој треба да се однесува кога посетува театарска претстава. Тој потсети оти користењето на...

Изложба „Пикасо можеби јас“ по повод 135 години од раѓањето на...

Изложба под наслов „Пикасо можеби јас“ од македонскиот уметник Филип Фидановски ќе биде отворена вечер во 20 часот во музејот на Град Скопје по...

Македонскиот кандидат за Оскар „Ослободувањето на Скопје“ прикажан во Лос Анџелес

Филмот „Ослободувањето на Скопје“, македонско-хрватско-финска копродукција во режија на прославениот актер од поранешните југословенски простори Раде Шербеџија, кому ова му е режисерско деби, и...

„ВАРДАРСКИ ПАСТУВИ“: Претстава за маалски скопски локалци

Во театарот „Комедија“  денеска со почеток од 20 часот  ќе се прикаже  претставата „Вардарски пастуви“ во режија на Синиша Евтимов. „Вардарски пастуви“ е во комплетна...

ГРАНД ГАЛА – Свечено отворање на новиот салон на МОБ

Во среда, 12 и четврток, 13 октомври, 2016 г. со почеток од 20 часот Македонската опера и балет приредува „ГРАНД-ГАЛА“ по повод свечено отворање...

Повик за дизајнери за новото издание на Skopje Design Week

Во тек е отворениот повик за дизајнери, дизајн студија и компании од Македонија и регионот кои сакаат да ги претстават своите нови производи и услуги пред  пошироката јавност...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close