петок, септември 22, 2017

Страшна глетка: Се преврте комбе на Плетвар

Комбе утринава излетало од патот кај Плетвар. Од полицијата информираат дека кај нив сообраќајната несреќа е пријавена утринава околу 7:25 часот. Според пријавата, на патот Градско-Прилеп...

Следува неработен ден

Меѓународниот ден на Бошњаците, 28 септември 2017 година (четврток), е неработен ден за граѓаните припадници на бошњачката заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството...

Во понеделник почнува кампањата за Локалните избори 2017

Во понеделник, 25 септември, почнува изборната кампања за локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава. Кампањата за првиот изборен круг завршува...

Дали Македонија е депонија на европската храна?

Чоколада со сурутка наместо млеко, виршли без месо, детска храна со помала количина зеленчук, прашок за перење со помалку активни материи. Ова се само...

Владата нема да ја зголеми старосната граница за пензионирање

Владата не размислува за зголемување на старосната граница за пензионирање, како што предлага ММФ. Мисијата на меѓународниот монетарен фонд по двенеделно скенирање на македонската економија...

Живот со болната мајка во четири ѕида – Димче од Велгошти...

Живот во 4 ѕида со својата болна мајка,  постојано  по доктори и на терапии но со оглед на тоа што последните неколку месеци состојбата...

Македонија се подготвува за климатските промени

Министерството за животна средина и просторно планирање денеска, во просториите на Македонската Академија на науки и уметности (МАНУ), одржа работилница за климатски промени на...

Несекојдневна случка: Мечка ја посети бензинската пумпа во Дебар – Фото

Можеби ви звучи неверојатно, но фотографиите во продолжение јасно покажуваат дека мечка посетила една бензиска пумпа во Дебар. “Убавина и Здравје” ги објави овие несекојдневни...

При претрес на куќа во Гостивар најдени две полни кеси со...

Од вчера 20 часот и 35минути до 21 часот и 40 минути  по наредба од Судија по претходна постапка на Основен Суд Гостивар, а...

Падна првиот снег на високите планинските врвови во Македонија

Мала снежна прекривка, иако сеуште календарски е лето, има во планинските предели каде надморската висина е над 2500 метри, пренесува SkiMacedonia. Со последното заладување, врнежите од...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close