сабота, јули 29, 2017

Македонка на 22 години стана најмладата менторка во НАСА

Младата Мартина Димоска, која беше прогласена за личност на годината на „Нова Македонија“ во 2014/2015 година откако го освои првото место на Меѓународниот натпревар...

ВНИМАВАЈТЕ: Вечерва во Скопје масовна појава на “црн мраз” (ВИДЕО)

Поради повисоките температури во текот на денот а силното подмрзнување во вечерните часови, целиот скопски асфалт вечерва е маскиран т.н. "црн мраз". "Црн мраз" е главен...

Правилник за кучиња

Согласно Законот за заштита и благосостојба на животните, основно правило е дека сопствениците  не смеат да ги напуштат домашните кучиња. Секакви хируршки интервенции за менување на...

Снег, снег, снег – Mногу снег не очекува во наредниот период...

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за провејување на снег во вечерните часови. Во Скопје утринските температури ќе...

(Галерија) Запознајте ја Јана – уникатното маченце со рамномерно распоредени бои...

Колку природата е чуден уметник не само кога се во прашање пејсажите, туку и животните совршен доказ ни е маченцето Јана. Нејзиното геометриски поделено лице...

Крвав ужас на Битпазар: Каменуван автобус на ЈСП

Синоќа околу 23,45 часот во Скопје, на бул.„Крсте П. Мисирков“ на автобуската постојка кај хотел „Султан“, непознати лица со каменувале автобус на ЈСП кој се сообраќал на...

Сѐ што треба да знаете за новите билети на ЈСП

Од  Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП- Скопје,  денеска соопштија дека поради изнесени шпекулации на одредени медиуми граѓаните на Скопје се збунети околу купувањето користењето и...

Народни верувања: Кој сака да има пари треба да го изеде...

Обичаите околу Бадник ги наследивме од своите предци и уште ги одржуваме. Ова се некои од верувањата кои останале до денес: -На бадник треба да...

Туристи останаа заглавени во Маврово- снемува храна за деца

Високиот снег ги отсече и селата Никифорови и Леуново, тврдат туристи кои се заглавени во викендички, јави Телма. – Ние сме во викендичка, три семејства,...

(Видео) Љубовната приказна за македонскиот полицаец и бегалката од Ирак го...

Али Нора Аркавази курдска муслиманка и православниот Боби Додевски се заљубиле откако се сретнаа на калливиот граничен премин на почетокот на март, а четири...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Општински

Close