Република

Денеска во Охрид стартува „Охрид фест – Охридски трубадури 2017“

Годинешнто издание на интернационалниот музички фестивал Охрид фест –Охридски трубадури ќе биде отворено со Фолк вечерта ( среда) на која премиерно ќе бидат исполнети 21 песна....

Многу продолжени викенди во 2017 година – Ова се неработните денови...

Согласно Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови во следната 2017 година: За сите граѓани на РМ 1 Јануари (недела), Нова Година, односно...

(Галерија) Страшно губилиште за животни во Маврово

Граѓани алармираат дека на излезот од Маврово, близу ресторанот Кораб, има фрлено околу 30 фрлени кучиња меѓу кои болни, повредени и изгладнети до смрт. Активисти...

Исчезна дете, македонската полиција е на нозе

Во полиција синоќа во 23 часот се јавила 31-годишната Ј.С.Т. од Кичево и пријавила дека 13 годишно дете, кое пред околу 5 месеци по...

Силувал 88-годишна жена во село Никуљане

Вчера во 8 часот во Полициска станица Куманово, 59-годишен жител на село Челопек, општина Старо Нагоричане, пријавил дека на 28.08.2017 година околу 16 часот,...

Камион со пиво се преврте во Битола – Фото

Повеќе десетици литри пиво потекоа на влезот од Битола откако од камион испаднаа стотина гајби со пиво „даб“ од Прилепската пиварница. Очевидци раскажуваат дека...

Гори борова шума над Зајас – Огнот се шири кон куќите

Гори борова шума и сува трева во близина на кичевските села Зајас и Страгомишта, а пожарот се заканува да ги зафати и куќите. Од...

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во ураганот Ирма

Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека досега до македонската Амбасада во Вашингтон не се обратиле за помош македонски државјани кои живеат на Карибите...

Кога странец ќе се заљуби во Македонија – Магично видео од...

Пред околу година дена 20-годишниот студент по кинематографија Mateusz Kanownik заедно со група пријатели ја посетил Македонија. Добар дел од тоа е документирано на камера, и...

Судир на автомобил и велосипед, едно лице тешко повредено

Во судир на автомобил и велосипед синоќа во Тетово тешко е повредено едно лице, кое било итно пренесено во Клиничката болница во Тетово, од...

НАЈНОВИ

loading...